Ikona - Pro školy

Pro školy

Nabízíme ZDARMA výukové projekce pro žáky MŠ, ZŠ a SŠ dle RVP v oblasti přírodních a technických věd, zejména geografie, astronomie a planetárních věd. Přírodovědné centrum je rozděleno na dvě části, které se navzájem doplňují:

Digitárium
Digitárium je určeno zejména pro výuku přírodních a technických věd, zejména fyziky s důrazem na astronomii, vesmír, fyziku a robotiku. Projekce se skládá z filmu a živě moderované části, kde se dozvíte zajímavé aktuality z oblasti astronomie a kosmonautiky. Celkový čas programu je přibližně 45 minut.

Seznam projekcí Digitária (pro podrobnosti jednotlivých projekcí klikněte na název)
Dva malé kousky skla: tajemství dalekohledu (ukázka v AJ)
Satelix
Ze Země do vesmíru (ukázka v AJ)
Cosmix
Kolik je sluníček?
Cesta Sluneční soustavou
Zpět na Měsíc
Vzdálené světy – mimozemský život
Anička a Nebešťánek – jarní příběh
Anička a Nebešťánek – letní příběh
Anička a Nebešťánek – podzimní příběh
Anička a Nebešťánek – zimní příběh
Měsíční sonáta (ukázka)
Pohyby Země
Temná strana světla
Hvězda betlémská (ukázka)
Se zvířátky o vesmíru (ukázka)
3-2-1 Start! (ukázka)
Oříšky – Hledání dokonalé planety (ukázka)
Kouzelný glóbus (ukázka)

Věda na kouli

Věda na kouli je určena zejména pro výuku geografie, geologie, astronomie, ekologie a životního prostředí. 

Seznam projekcí Vědy na kouli (pro podrobnosti jednotlivých projekcí klikněte na název)
(Ne)známé měsíce Sluneční soustavy
Země v pohybu
Ztraceni v Africe
Toulky Afrikou
Toulky Afrikou pro SŠ
Zvířátka v království ledu
Polární světy
Polární světy pro SŠ

Důležité provozní informace k projekcím

Na projekce je nutné si rezervovat termín. Termíny projekcí naleznete v menu „Program“ v zobrazení „Pro školy“. Rezervaci prosím plánujte alespoň s týdenním předstihem. Pokud byste však potřebovali dřívější termín, který je volný, zkontaktujte nás telefonicky a pokusíme se v rámci našich možností Vám vyhovět. Při zarezervování je potřeba spolu s dalšími údaji uvést do poznámky třídu a název projekce jak pro Digitárium, tak i pro Vědu na kouli. Seznam projekcí a jejich stručný popis naleznete výše. Po domluvě lze Vám dle našich možností sestavit program na míru. Pokud by Vám nevyhovoval prvoplánový čas rezervace, napište požadavek na změnu do poznámky.

Kapacita je omezená na 40 osob (nezapomenout ke studentům přičíst i pedagogický doprovod). Praxe je taková, že pokud je skupina do 20 osob, jdou studenti nejdříve na jednu projekci a poté na druhou. Pokud je však skupina nad 20 osob, dělí se na 2 skupiny a jedni jdou na projekci do Digitária a druzí na Vědu na kouli, poté se prohodí. Toto rozdělení studentů je dobré mít už předem připravené.

Před zahájením projekcí by bylo vhodné dorazit cca 15 minut předem. Pokud přijedete z větší dálky a chtěli byste se před projekcemi nasvačit a odpočinout, máme pro Vás k dispozici třídu. Je pak ale třeba dát vědět dopředu (do poznámky při rezervaci), s jak velkým předstihem dorazíte.

V případě zrušení rezervace, zkontaktujte nás prosím telefonicky.

Doplňující programy
Science přednášky
Science přednášky jsou určené žákům 8. a 9. třídy ZŠ a SŠ. Výzkumný pracovník populární formou poví žákům a studentům o svojí vědecké práci. Cílem je k vědě přitáhnout žáky a studenty.

Semináře pro učitele
Učitelé se seznámí s naší projekční technikou a v pokročilém kurzu si pak vyzkouší i její ovládání.

Co dále Žatec nabízí?
Pokud byste si rádi udělali celodenní výlet, tak kromě Přírodovědného centra naleznete v Žatci Chrám chmele a piva, jehož součástí je Galerie Sladovna či Klášterní zahrada. Můžete zde navštívit chmelařské muzeum, chmelový maják, orloj, labyrint z chmelových žoků a další (www.chchp.cz). Dále pak můžete shlédnout nejrůznější výstavy pořádané Regionálním muzeem K. A. Polánka konané v hlavní budově, Křížově vile či Staré papírně (www.muzeumzatec.cz). Také by Vás mohla zaujmout návštěva Mederova domu, Jedové chýše či Retro computer. To a mnoho dalšího naleznete na webových stránkách informačního centra Žatec (www.infozatec.cz).


Těšíme se na shledání s Vámi a Vašimi žáky u nás v centru. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.